Žuti čaj posebna je vrsta pravog čaja visoke kvalitete. Zbog složenog uzgoja nalazi se među najrjeđim i najskupljim vrstama kineskog čaja. Izgledom i okusom je žutozelene boje djelomično sličan bijelom i zelenom čaju, ali nema tzv. 'travnati' okus koji mnogima ne odgovara.
Način proizvodnje sličan je zelenom čaju, ali je faza sušenja kraća. Izrađuje se od mladih i sitnih pupoljaka. Žuti čaj se bere u proljeće, dok su listovi još u pupoljcima, tj. neotvoreni, i upravo zbog toga spomenuti čaj sadrži gotovo sve antioksidanse koji nastaju u čaju tijekom procesa rasta. Sljedeće je komplicirani višefazni proces sušenja na različitim temperaturama i u različitim prostorijama, što omogućuje da čaj razvije svoju karakterističnu žućkastu boju.
Njegov uzgoj poznat je više od 1300 godina. Iako su u njemu uživali tek rijetki znalci, danas to više nije slučaj. Popularnost žutog čaja uvelike je porasla kada je zapadni svijet shvatio da također pomaže u gubitku suvišnih kilograma. Istakli bi ga i kao odličan diuretik.
Značajna pozitivna osobina zelenih i žutih čajeva je sadržaj različitih antioksidansa, među kojima je EGCG (epigalokatehin galat) najsnažniji.
Prisutnost antioksidansa u vašem tijelu neutralizira slobodne radikale i štetne produkte metabolizma stanica. Pravomoćni antioksidansi, čime se sprječava nastanak karcinoma, regulira lučenje inzulina, sprječava rast tumora, povećavaju mentalne sposobnosti, snižavaju loš kolesterol i djeluju preventivno protiv razvoja kardiovaskularnih bolesti. Međutim, važno je shvatiti da šalica čaja ne čini sve ove blagotvorne učinke. Iako se stručnjaci ne slažu oko potrebne količine čaja, preporučuje se od 3 do 5 šalica (ili od 1 do 1,5 l) čaja dnevno uz običnu vodu i reguliranu prehranu.